آیا استرس باعث ایجاد چین و چروک می شود؟

آیا استرس باعث ایجاد چین و چروک می شود؟

چروک زمانی ایجاد می شود که بافت های همبند پوست –کلاژن و الاستین- از بین می روند. این روند به صورت طبیعی در طول زمان رخ می دهد و به همین دلیل است که هر چه سن بالاتر می رود، چین و چروک ها هم پدیدار می شوند.

با این وجود، سن تنها عامل ایجاد چروک در صورت نیست. ژنتیک، نور خورشید، سیگار  و البته استرس به پروتئین های بافت های پوست آسیب می رسانند و باعث ایجاد چروک می شوند.

استرس روی پوست تاثیر می گذارد. میزان زیادی از کاریستول- هرمون استرس- می تواند کلاژن و الاستین پوست را از بین و باعث چین و چروک شود.

برای مثال، یک مطالعه نشان داده است که استرس مزمن تاثیر منفی روی پیری پوست دارد و باعث ایجاد چین و چروک می شود. چون استرس التهاب ایجاد می کند و توانایی بدن برای ترمیم خود را از بین می برد. این مطالعه یافته است که پیری پوست با افزایش دو تا چهار برابری سطح پلاسمای التهاب همراه است.

استرس مزمن همچنین می تواند منجر به مقاومت به انسولین منجر شود. به گفته اولگا بونیموویچ متخصص پوست دانشکده پزشکی دانشگاه پیتزبورگ، انسولین مهارشده باعث ایجاد سطوح بالاتر قند خون، می شود، و به ایجاد یک روند بیولوژیکی به نام گلیکاسیون میشود که مانع الاسیته بافت پوست می شود و می تواند باعث ایجاد چین و چروک شود.

بونیموویچ تاکید می کند که استرس مزمن ناشی از بحران کووید 19، مشکلات اقتصادی، و فاصله گذاری اجتماعی می تواند باعث ایجاد چین و چروک شود. وی پیشنهاد میدهد که خواب کافی داشته باشید.

برای کاهش استرس، ورزش کنید و ادامه مراقبت های پوستی روتین را ادامه دهید.

وقتی وارد 20 سالگی می شود، پوست سالانه 1 درصد کلاژن کمتری تولید می کند. تولید الاستین نیز با افزایش سن کاهش می یابد و غدد تعریق و چربی پوست برخی از قابلیت های خود را از دست می دهند.

ژنتیک هم مشخص میکند چه زمانی وچقدر چین و چروک ظاهر خواهد شد. برای مثال، کسانی مشاهده شده اند در دوران 20 سالگی شان دچار چین و چروک شده اند و کسانی هم حتی در دوران 40 سالگی چین و چروک روی پوستشان ظاهر نشد.

در نهایت، عوامل مختلف مرتبط با سبک زندگی که سرعت ایجاد چین و چروک را افزایش دهند به شرح زیر است:

اشعه های فرابنفش. تخمین زده می شود که 90درصد تغییرات آشکار در پوست به خاطر قرار گرفتن در معرض آفتاب ایجاد می شوند.اشعه های فرابنفش می تواند ایجاد چین و چروک را سرعت بخشند.  برای مقابله با اشعه های خورشید، باید از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

سیگار کشیدن. نیکوتین موجود در سیگار، مانع جریان خون در پوست می شود، بنابراین پوست مواد غذایی مورد نیاز برای سالم ماندن را نخواهد داشت. مواد شیمیایی داخل سیگار- بیش از 4000 نوع ماده شیمیایی- می توانند کلاژن و الاستین را از بین ببرند.

رژیم ناسالم. مصرف بی رویه الکل، ویتامین آ پوست را تخلیه می کند که می تواند به ایجاد چین و چروک ها کمک کند. غذاهایی که قند دارند، شکلات و شیرینی و همچنین غذاهایی که چربی اشباع شده دارند مثل گوشت قرمز و لبنیات، نیز می توانند به روند سرعت پیری کمک کنند. براساس مطالعه ای که سال 2012 انجام شده  است رژیم میوه و سبزیجات می تواند منجر به افزایش میزان آنتی اکسیدان های پوست شود که روند سرعت پیری را کاهش می دهد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.