افتادگی پوست چیست و چه باید کرد؟

افتادگی پوست چیست و چه باید کرد؟

اگر ساعت ها وقت خود را در باشگاه صرف کرده اید تا وزنتان کاهش یابد، احتمالا می دانید که افتادگی پوست یکی عوارض شایع لاغری است؛ هم در صورت و هم در بدن.

تخریب یا کاهش کلاژن و الاستین، علت دیگر افتادگی پوست است.

در حالیکه افتادگی پوست ممکن است برای افراد مختلف اتفاق بیافتد، احتمال رخ دادن آن در افراد مسن بیشتر است. کسانیکه میزان زیادی وزن از دست داده‌اند نیز بسیار مستعد هستند. شرایط پزشکی خاص نیز یکی از علل این موضوع است.

دلالی ایجاد افتادگی پوست

پوست محکم می تواند به راحتی کشیده شود و به حالت اولیه برگرد.وقتی پوست این قابلیت را از دست دهد، شروع به افتادن می کند. افتادگی پوست در تمام قسمت های بدن می تواند اتفاق بیافتد. قسمت هایی از بدن که افتادگوست در آن رایج است به شرح زیر می باشد:

پلکها

غبغب

چانه

گلو

بازو

شکم

دلایل گوناگونی هم برای افتادگی پوست وجود دارد مانند:

همانطور که سن افزایش می یاد، فرد دو پروتئین مهم که در پوست تولید می شود را از دست می دهد – الاستین و کلاژن. همانطور که در نام آن مشخص است الاستین به پوست قابلیت ارتجاعی میدهد. پوست را قوی و قابل کشیده شدن می کند.

کلاژن توسط فیبروبلاست تولید می شود. وقتی که پوست محکم و قوی است، به خاطر کلاژن است. کلاژن حاوی فیبرهای محکم است که به پوست کمک میکند ساختار و قوت خود را حفظ کند.

الاستین و کلاژن با افزایش سن کاهش می یابند. این دو پروتئین می توانند به خاطر عوامل خارجی مثل، اشعه فرابنفش، آلدوگی هوا، دود سیگار، نوع سبک زندگی مثل تغذیه ناکافی و نوشیدن بیش از حد الکل از بین بروند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و عدم مراقبت از پوست می تواند به روند پیری پوست کمک کند. این موضوع می تواند در جوانی باعث افتادگی و چروکیدگی پوست شود.

کاهش وزن

افزایش وزن در طول زمان می تواند به کلاژن و فیبرهای الاستین در پوست آسیب وارد کند. این باعث می شود، وقتی که وزن کاهش می یابد بازگشت به عقب پوست دچار مشکل شود. اگر در یک دوره کوتاه حدود 45 کیلو وزن کم کنید، قطعا شاهد افتادگی پوست خواهید بود.

افتادگی پوست وقتی اتفاق می افتد که کاهش وزن سریع صورت بگیرد، مثل جراحی چاقی. در برخی موارد، این رویه کاهش وزن می تواند منجر به افتادگی پوست شدیدی شود که از بدن آویزان می شود.

بارداری

افتادگی پوست بعد از بارداری امری شایع است. زنانی که دوقلو یا سه قلو به دنیا می آورند نسبت به کسانی که یک فرزند به دنبا می آورند احتمال افتادگی پوست بیشتری دارند. سن مادری نیز نقش مهمی ایفا می کند.

بیماری

شرایط پزشکی کمی وجود دارد که باعث افتادگی پوست شوند. یکی از آن ها بیماری گرانولوماتوز است.

افرادی که دارای این بیماری هستند، پوست ارنج و زانوهایشان به ندرت شل می شود.

درمان افتادگی پوست

اگر نگران درمان ناحیه ای هستید که دچار افتادگی پوست شده است، با انجام اقداماتی می‌توان  آن را کاهش داد یا از بین برد.

افتادگی پوست سطوح مختلفی دارد؛ از جزئی تا قابل ملاحظه. وقتی درباره روش های درمانی تصمیم می گیرید به موارد زیر توجه کنید:

نواحی بدن که دچار افتادگی پوست شده است

میزان افتادگی پوست

احساستان درباره شرایط بوجود آمده

کاهش افتادگی پوست سطحی

اگر دچار افتادگی پوست سطحی هستد یا اینکه با نتایج نسبی موافق هستد، یک سری گزینه های درمانی خانگی وجود دارد که می توانید روی پوست و بدنتان امتحان کنید:

ورزش کنید

افتادگی پوست که بدلیل از دست رفتن وزن ایجاد شده است را می توان با ورزش بهبود داد. هرورشی که باعث تقویت عضلات شود می تواند ظاهر افتادگی پوست جزئی را کاهش دهد. برای مثال:

وزنه زدن یا تمرینات استقامتی. کار با وزنه، دستگاه یا کش های مقاومتی به بزرگ شدن حجم عضلات کمک می کند.

پیلات. پیلات از حرکت های کنترل شده برای تقویت بازوها، پاها و نقاط مرکزی بدن استفاده می کند.

مکمل ها

مطالعات مختلف نشان داده اند که مکمل های خوراکی مانند کلاژن و اسید هیلارونیک به افتادگی پوست مرتبط با افزایش سن کمک می کنن.

درمان های موضعی

کرم، لوسیون و سرم هایی که حاوی مواردی مثل رتینول هستند می تواند الاسیته دور چشم و پوست صورت را بهبود بخشند.

تغییر در سبک زندگی

آبرسانی به بدن، استفاده از عینک دودی، و حذف عادت های مضر مثل سیگار کشیدن به بهبود ظاهر پوست و کاهش افتادگی کمک می کند.

کاهش افتادگی پوست شدید

بعد از عمل کاهش وزن، عمل های جراحی برای از بین بردن افتادگی پوست معمولا پیشنهاد می شوند. در بیشتر موارد، آن ها بعنوان عمل زیبایی در نظر گرفته می شوند و ممکن است تحت پوشش بیمه قرار نگیرند.

این عمل ها شامل موارد زیر می شود

ابدومینوپلاستی

لیفت بازو

لیفت صورت

لیفت قسمت پایین بدن

لیفت قسمت بالای بدن

لیفت میانی بدن

افتادگی پوست بیماری نیست و هر کسی با آن مشکل ندارند. اما برای برخی افراد می تواند ایجاد یاس و از بین رفتن اعتماد به نفس ایجاد کند. اگر دچار افتادگی پوست هستید و درمان های خانگی پاسخگو نیست، با پزشکتان مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.