با پوست خشک چه باید کرد؟

با پوست خشک چه باید کرد؟

وقتی پوستتان خشک است- خشن، خارش دار یا رنگ آن خاکستری می شود و احساس بدی به شما دست می دهد. بعد از اینکه دوش می گیرید، حمام می کنید یا شنا می کنید پوستتان سخت می شود. قرمزی غیر معمول و خطوط و ترک هایی در پوست مشاهده می کنید، گاهی اوقات آنقدر عمیق هستند که موجب خونریزی می شود. علت های زیادی می تواند داشته باشد. آنچه برای حل این مشکل می توانید انجام به علت ایجاد آن بستگی دارد.

علت احتمالی: سن

پوست خشک در هر سنی می تواند ایجاد شود، اما اگر در دهه پنجاه یا بیشتر در زندگیتان هستید، احتمال ایجاد پوست خشک بیشتر است. به خاطر اینکه هر چه سن افزایش پیدا میکند، غده هایی که برای پوست روغ تولید می کنند، کوچکتر می شوند و در نتیجه روغن کمتری می سازند. بیماری مربوط به سنین بالا مثل دیابت و بیماری های کلیوی نیز می توانند منجر به خشک شدن پوست شوند.

علت احتمالی: درماتیک آتوپیک

درماتیک آتوپیک رایج ترین نوع اگزما است. پوست خارش دار و خشک مهم ترین نشانه این بیماری است. اما ممکن است در ارنج، پشت زانو و روی صورت دست ها و پاها جوش ایجاد شود. این بیماری معمولا به خاطر واکنش های آلرژیک ایجاد می شود و می توان با مرطوب کردن پوست و پرهیز از عوامل ایجاد آن مثل مواد شوینده ، عطر ، شن و ماسه یا دود سیگار به درمان آن پرداخت.

علت احتمالی: شغل

اگر با مواد شیمیایی و بیولوژیکی سر و کار داریند، احتمال دچار شدن به پوست خشک و بیماری های پوستی مزمن بالا است. کارهایی که می توانند روی پوست تاثیرگذار باشند شامل، خدمات غذایی، آرایشی، کشاورزی، نظافت، نقاشی، مکانیکی، چاپ و ساختمان است. می توانید از دست کش های محفاظتی استفاده کنید و تا حد ممکن از قرار گرفتن  در معرض موادی که می تواند باعث خشک شدن پوست یا یا درماتیت آتوپیک شوند دوری کنید.

علت احتمالی: آب

دوش های طولانی مدت یکی از عوامل رایج خشک شدن پوست هستند. و آب گرم به خشک شدن پوست شدت می بخشد. استخرها و وان های آب گرمی که حوای کلر زیاد هستند نیز به خشکی پوست کمک می کنند. بهتر است دوش ملایم بگیرید- در این صورت پوست سالمی خواهید داشت و قبض آب تان هم کم تر خواهد بود.

علت احتمالی: سیگار

در کنار دیگر مشکلات سلامتی که سیگار ایجاد می شود، می تواند منجر به چین و چروک و خشکی پوست شود.

علت احتمالی: صابون

بسیاری از شامپوها و صابون های رایج پوست را با از بین بردن چربی آن تمیز می کنند. این موضوع می تواند باعث خشکی پوست شود. با پزشکتان مشورت کنید تا تمیزکننده هایی تجویز کند که منجر به خشکی پوست نشوند.

علت احتمالی: آب و هوا

به خاطر کاهش رطوبت، پوست در زمستان نسبت به فصل های دیگر بیشتر احتمال خشک شدن دارد. سیستم های گرمایشی نیز باعث خشک شدن پوست می شوند و کمکی به آن نمی کنند.

در فصل سرما توجه ویژه ای به پوستتان بکنید.

چه می توان کرد: ببینید و یاد بگیرید

تشخیص علت، یکی از بهترین راه ها برای درمان پوست خشک است. اگر معمولا پوستتان خشک میشود، دقت کنید قبل از اینکه اتفاق بیافتد چه کاری انجام داده اید. شاید ممکن باشد آن کار را برای چند روز متوقف کنید و از یک مرطوب کننده ویژه استفاده کنید، یا دستکش به دست کنید.

چه می توان کرد: مرطوب سازی

روغن ها، لوسیون ها و کرم ها می تواند پوست را نرم و لطیف کنند و از ترک خوردن آن جلوگیری کنند و همچنین می توانند خارش و درد را کاهش دهند. اگر پوست خیلی خشکی دارید، محصولاتی همراه با اسید لاکتیک و اوره راه حل مناسبی هستند، چون باعث می شوند پوست آب را ذخیره کند.

چه می توان کرد: از دارو استفاده کنید

اگر پوست خیلی خشکی دارید، احتمالا پزشکتان، مرهم یا کرمی مثل کورتیکواستروئید یا تعدیل کننده سیستم ایمنی برایتان تجویز کند( می تواند به واکنش بدنتان به آن چیزی که به آن حساسیت دارد کمک کند). همراه با مرطوب کننده، این مواد می توانند، خارش، قرمزی و تورم را کاهش دهند. اما به یاد داشته باشید که اگر خیلی زیاد از این مواد استفاده کنید، کارکرد خود را از دست خواهند داد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.