بدترین چیزهایی که ممکن است به صورتتان بمالید

بدترین چیزهایی که ممکن است به صورتتان بمالید

چسب دفتر و کتاب

احتمالا در فضای مجازی شنیده اید که مالیدن چسب های دفتر و کتاب روی صورت می تواند جوش های سر سیاه را از بین ببرد. لایه ای از چسب را دور جوش می مالند، بعد از اینکه خشک شدن آن را بر می دارند. اما این درمان خانگی کمکی به از بین رفتن جوش نمی کند. فقط باعث می شود پوستتان آسیب ببیند یا رگ های خونی منفجر شوند. بدتر، احتمال دارد به صورت تصادفی لایه سحطی پوستتان را از بین ببرید.

آب اکسیژنه

آب اکسیژنه روش رایجی برای از بین بردن جوش است چون باکتری زنده صورت را می کشد. اما این محصول می تواند منجر به از بین بردن فیبروبلاست ها و سلول های پوستی شوند که به ساخت بافت جدید و درمان زخم ها کمک می کنند. به جای استفاده از آب اکسیژنه  از اب و صابون استفاده کنید. آب اکسیژنه می تواند پوست شکننده شما را تحریک کند.

شیر مادر

این مایع برای سلامت نوزادان حیاتی است. اما حالا برخی فشیال های صورت شیر مادر برای از بین بردن انواع جوش و تسکین پوست تجویز می کنند. آسیبی به شما نمی زند، اما بهتر است از کرم یا محصولاتی که حاوی اسید لاکتیک هستند استفاده کنید .

هاماملیس(دارون کوهی)

این گیاه یک درمان رایج طبیعی برای آکنه، منافذ تنگ شده و مبارزه با پوست چرب است. هاماملیس باعث منقبض شدن پوست می شود. اما تونرهایی که حاوی هاماملیس هستند، تمام روغن های طبیعی پوست را خالی می کنند. که می تواند منجر به خشکی، تحریک پوست و حتی واکنش های آلرژیک شود.

پماد هیدروکورتیزون

این دارو مرهمی برای قرمزی، خارش یا تورم پوست است. اگر مبتلا به روزاسه یا چیزی شبیه به آن هستید بنابراین ممکن است تحریک شوید که از آن استفاده کنید.  اما این نوع از کرم استروئیدی پوست را نازک می کند، و باعث ترکیدن رگ های خونی روی صورت شود. همچنین باعث بیش فعالی غده های روغنی پوست میشوند که منجر به آکنه استروئیدی خواهد شد. استفاده حداقلی از آن برای درمان گازگرفتی حشرات و جوش های خارش دار بلا مانع است.

دئودورانت

اگر دائم عرق میکنید، مالیدن ضد عرق روی ابروها، گونه ها، و قسمت های دیگر صورت شاید راه حال هوشمندانه ای به نظر بیاید. اما اینگونه نیست. انواع دئودورانت ها می توانند منافذ را ببندند و صورتتان پر از جوش و آکنه شود. پوست صورت حساس است و ممکن است دچار واکنش آلرژیک شوید. در عوض به پزشک مراجعه کنید.

عسل

این ماده شیرین از قدیم الایام برای درمان زخم ها استفاده می شده است. امروزه، برای از بین بردن آکنه هم از آن استفاده می کنند.  عسل باعث می شود میکروب ها از بین بروند و تورم کاهش پیدا کند. اما ممکن هم هست این کار را نکند. تحقیقات ثابت کرده اند که عسل از صابون ضد باکتری بهتر عمل نمی کند. اگر می خواهید همچنان امتحانش کنید، حداقل از عسل مانوکا با حداقل UMF 10 استفاده کنید که قدرت کافی برای مبارزه با میکروب ها را دارد.

رنگ مو

اگر موهایتان را رنگ می کنید شاید بخواهید ابروهایتان را هم همرنگ موهایتان کنید. رنگ موهای خانگی حاوی مقدار زیادی از پروکساید هستند که برای ابرو مناسب نیست. ممکن است پوست اطراف ابرو را بسوزانید یا به چشمتان اسیب بزنید. در عوض، ژل رنگ ابرو از داروخانه تهیه کنید یا از ریمل سبک یا پودر سایه چشم استفاده کنید.

ادرار

برخی از ادرار بعنوان راز داشتن پوست صاف و شفاف یاد می کنند. ادرار بیشتر از آب و ترکیبی به نام اوره تشکیل شده است. بسیاری از کرم های و لوسیون ها از اوره آزمایشگی تشکیل شده اند چون باعث ایجاد رطوبت و جذب آن به پوست می شوند. اما ادرار حاوی مقدار مناسب اوره برای این کار نیست. بلکه تهوع آور است.

اسپری مو

اسپری مو راه حل مفید برای جلوگیری از شکاف درز جوراب ساق بلند زنانه یا  یا خلاص شدن از شر چسبندگی استاتیک روی لباس ها است. اما از اسپری مو برای تنظیم آرایش صورتتان استفاده نکنید. همان موادی که باعث میشود موهایتان به هم بچسبند باعث ایجاد واکنش آلرژیک خواهند شد.

آب لیمو

آب لیمو مملو از ویتامین سی است، که پوست را روشن و خطوط نازک را صاف می کند. اما آب لیمو اسیدی است و می تواند پوست را آزار دهد. به خاطر فیتوفوتودرماتیت –زمانی بروز می کند که برخی مواد شیمیایی گیاهان سبب می شود تا پوست به دنبال قرار گرفتن در معرض نور آفتاب دچار التهاب شود- جوش های زشتی بزنید.

روغن نارگیل

درست که روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک بوده که ثابت شده است قدرت از بین بردن جوش ها را دارد. اما حدود 90 درصد چربی دارد که می تواند منافذ پوست را ببندد. هرچقدر می خواهید در بدنتان از آن استفاده کنید. در واقع تحقیقات نشان داده اند که روغن نارگیل می تواند به اگزما یا خشکی بیش از حد کمک کنند- اما آن را از صورتتان دور نگه دارید.

آب خیلی گرم

صورتتان را با آب نه خیلی سرد و نه خیلی گرم بشویید. آب خیلی گرم رطوب پوست را از بین می برد. و منجربه بروز آکنه شود.

لوسیون بدن

اگر مرطوب کنده صورتتان تمام شد، شاید وسوسه شوید از لوسیون بندتان استفاده کنید بیشتر لوسیون های بدن ضخیم تر هستند و احتمالا منافذ صورتتان را خواهند بست. همچنین حاوی موادی هستند که می تواند منجر به واکنش آلرژیک در پوست صورتتان شوند. اگر می خواهید بدانید که استفاده از این لوسیون ها روی صورتتان صرری ندارد، در برچسب آن به دنبال واژه های بدون رایحه و  غیر کومدوژنیک باشید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.