بلفاروپلاستی عمل پلک برای ظاهر جوان

بلفاروپلاستی عمل پلک برای ظاهر جوان

افتادگی پلک ها یکی از دلایل اصلی این است که برخی افراد جراحی پلک (بلفاروپلاستی) را برای از بین بردن و سفت کردن پوست اضافی پلک برای ظاهری جوان تر و شاداب تر در نظر می گیرند.

گاهی اوقات بلفاروپلاستی همچنین با از بین بردن موانع میدان دید، می تواند دید شما را بهبود ببخشد.

بلفاروپلاستی می تواند سطح اضافی پوست ، ماهیچه ها و گاهی چربی پلک های فوقانی یا تحتانی برطرف کند. در بعضی موارد ، ممکن است فقط به به برداشتن پوست اضافه نیاز داشته باشید، اما نه به عضله – یا ممکن است به عملی نیاز داشته باشید که  روی هر پلک فوقانی و تحتانی انجام می شود.

بلفاروپلاستی پلک بالا (که گاهی اوقات “لیفت چشم” نیز نامیده می شود) نباید با جراحی پتوز پلک اشتباه گرفته شود که روشی برای بالا بردن حاشیه پلک فوقانی با سفت کردن عضله و تاندون است که به طور معمول پلاک را بالا می برد. در صورتی که سنگینی پوست اضافی بیش از پلک فوقانی باشد و باعث افتادگی آن شود ، جراحی بلفاروپلاستی می تواند حاشیه پلک بالا را کمی بالا ببرد.

بلفاروپلاستی زیبایی چیست؟

زیبایی پلک یک روش جراحی است که از نظر پزشکی ضروری نیست و فقط برای بهبود ظاهر شما انجام می شود.

متأسفانه ، ممکن است پلکهای بالایی و گاهی اوقات تحتانی شما به عنوان بخشی از روند پیری دچار افتادگی یا کمرنگ شود. همچنین ممکن است ابروهایتان به عنوان بخشی از همان فرآیند آویزان یا  دچارافتادگی شوند.

کشش های پلک ، ماهیچه ها ضعیف شده و چربی همانطور که پیشرفت می‌کنند، برجسته تر می شوند. این امر میتواند یک بیماری ارثی باشد که در خانواده شما جریان دارد.

از نظر آرایشی ، چنین شرایطی ممکن است از جذابیت کلی چشم و صورت شما بکاهد و باعث ایجاد ظاهری خسته و پیر شود.

جراحان مختلف می توانند بلفاروپلاستی زیبایی را انجام دهند.

چشم پزشکان و جراحان چشم (یک فوق تخصص جراحی چشم پزشکی) معمولاً این نوع عملها را انجام می دهند. اما جراحان عمومی پلاستیک ، جراحان دهان و فک و صورت و جراحان گوش ، بینی و گلو نیز جراحی زیبایی پلک را انجام می دهند.

 

چه زمانی بلفاروپلاستی عملکردی مورد نیاز است؟

بلفاروپلاستی کاربردی (بر خلاف بلفاروپلاستی زیبایی) جراحی پلک است که به دلایل پزشکی انجام می شود.

در بیشتر موارد ، اگر افتادگی پلکه به حدی باشد که منجر به کاهش بینایی شما در رانندگی یا سار فعالیت ها شود، لیفت چشم کاربردی برای از بین بردن پوست شل از پلک فوقانی استفاده می شود.

یکی دیگر از مشکلات کاربردی ، مشکل در استفاده از عینک یا لنزهای چشم است، چه از پلک های بالا و چه تحتانی است.

سایر شرایط پزشکی که ممکن است نیاز به عمل جراحی پلک داشته باشد عبارتند از:

تحریک از چین های اضافی پوست پلک که با هم مالیده می شوند

ناراحتی در ناحیه پیشانی به دلیل استفاده بیش از حد ماهیچه ها  که برای بلند کردن پوست های افتاده در ناحیه پلک دچار فشار می شوند

مانند بلفاروپلاستی آرایشی ، بلفاروپلاستی کاربردی نیز اغلب توسط چشم پزشکان و جراحان اوکولوپلاستیک انجام می شود.

با این حال ، جراحان عمومی پلاستیک ، جراحان گوش ، بینی و گلو و جراحان دهان و فک و صورت نیز جراحی زیبایی پلک را انجام می دهند.

بهترین نامزدهای انجام جراحی پلک چه کسانی هستند؟

اگر مطمئن نیستید که کاندیدای بلفاروپلاستی هستید ، با پزشک چشم خود مشورت کنید ، او می تواند شما را برای هرگونه مشکل پزشکی مربوط به پلکهای شما ارزیابی کند.

اگر دلیل پزشکی برای انجام عمل بلفاروپلاستی ندارید ، می توانید در مورد هرگونه نگرانی یا علاقه ای که در مورد جراحی زیبایی پلک وجود دارد ، با پزشک چشم خود صحبت کنید.

در صورت افتادگی بیش از حد پوست در اطراف چشم که اغلب به دلیل پیری طبیعی است ، می توانید بلفاروپلاستی را در نظر بگیرید. در شرایطی مثلچشمان ورم کرده ناشی از آلرژی چشم ، افتادگی پوست ممکن است شدید تر شود.

اگر به دلایل زیبایی به بلفاروپلاستی علاقه مند هستید ، پزشک به شما توصیه می کند انتظارات را واقع بینانه نگه دارید. در حالی که روشهای آرایشی گاهی اوقات می توانند ظاهر چشمگیری را بهبود بخشند ، اما چشمه جوانی نیستند.

روند پیری ادامه خواهد یافت و – مانند هر روش آرایشی – ظاهر بهبود یافته شما به دلیل لیفت چشم برای همیشه دوام نخواهد داشت. ممکن است در آینده نیز دوباره این عمل را انجام دهید.

با این وجود ، با توجه  به سلامت شما و سایر عوامل ، بلفاروپلاستی می تواند تا 10 سال دوام آورد.

پزشک چشم شما همچنین شما را از نظر عوامل خطر جراحی مانند مشکلات خشکی چشم ، بیماری چشم تیروئید و دیابت ارزیابی خواهد کرد.

افراد سیگاری در معرض خطر عوارض جراحی هستند زیرا روند بهبودی ان ها کند تر است. اگر سیگاری هستید ، جراح شما ممکن است توصیه کند که حداقل چند هفته قبل از انجام عمل سیگار را ترک کنید.

آماده سازی برای عمل بلفاروپلاستی

باید با پزشک خود مشورت کنید  که آیا تحت عمل بی حسی موضعی یا عمومی برای جراحی پلک قرار خواهید گرفت.

اگر بیهوشی موضعی داشته باشید ، در طول عمل بیدار خواهید ماند ، اما ناحیه اطراف چشم شما با دارویی که از طریق سوزن تزریق شود ، بی حس می شوید. بیهوشی موضعی با استفاده از داروهای آرام بخش سیستمیک که به صورت خوراکی یا داخل وریدی تجویز می شوند می تواند افزایش یابد.

اگر بلفاروپلاستی پیچیده تر باشد یا اگر قصد دارید آن را همزمان با سایر روش های زیبایی انجام دهید ، به بیهوشی عمومی نیاز دارید.

در صورت نیاز به بیهوشی عمومی ، تزریق داخل وریدی (IV) برای شما صورت می گیرد که شما را برای مدت زمان جراحی به خواب می برد، که از 20 دقیقه تا دو ساعت طول خواهد کشید.  بسته به نوع پیچیدگی عمل جراحی و چه اینکه پلاک تحتانی یا پلک فوقانی یا هر دو پلک درگیر عمل باشند.

قبل از روز انجام عمل و به خصوص اگر تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید ، از شما خواسته می شود چنین مراحلی را انجام دهید:

اگر پزشک شما این کار را توصیه کرده است ، از مصرف هر دارویی که می تواند پلاکت های خون شما را کاهش دهد و مانع لخته شدن آن به طور عادی شود ، خودداری کنید. این شامل داروهای تسکین دهنده درد مانند آسپرین و ایبوپروفن می شود.  باید یک یا دو هفته قبل از عمل  این داروها را متوقف کنید تا احتمال خونریزی بیش از حد در طول عمل کاهش یابد.

عصر قبل از عمل فقط یک وعده غذایی سبک مانند سوپ میل کنید.
بعد از نیمه شب چیزی نخورید و ننوشید.

در صبح روز عمل ، باید داروهای ضروری – مانند فشار خون – را با یک جرعه کوچک آب مصرف کنید.

در روز عمل آرایش نکنید.

اطمینان حاصل کنید که شخصی در طی چند ساعت اول بعد از اتمام جراحی ، شما را به خانه منتقل کرده و مراقب شما باشد.

عمل ها معمولاً در کلینیک یا مطب پزشک انجام می شوند. به طور معمول نیازی به اقامت شبانه در بیمارستان نخواهید داشت مگر اینکه تصمیم بگیرید  مجموعه ای از عمل زیبایی را در آن روز انجام دهید.

در حین جراحی پلک چه اتفاقی می افتد؟

بلفاروپلاستی را می توان بر روی پلک های فوقانی ، پلک های تحتانی – یا هر دو به طور همزمان انجام داد.
در حین جراحی ، برش هایی در چین های طبیعی پلک ، در خلال پلک فوقانی و درست در زیر مژه ها یا پشت پلک پایین ایجاد می شود. بریدگی ها پس از بهبودی ، تقریباً قابل توجه نیستند.

در حالی که در حین بلفاروپلاستی در حال درازکش هستید ، جراح شما مکان هایی که باید در آن چربی و لایه های پوست اضافه را خارج کند علامت گذاری دقیقی را انجام می دهد. برخی از عضلات زیرین نیز ممکن است برداشته شوند.

این بافت ها با ابزار جراحی برداشته می شوند. سپس بخیه ها یا چسب های بافتی (چسب) به دقت مورد استفاده قرار می گیرند تا مناطق صاف و تنظیم مجدد اطراف ابرو و پلک ها انجام شود.

در طی عمل ، جراح شما بر اساس ارزیابی قبل از عمل از عواملی مانند ساختار عضلانی زیر صورت ، ساختار استخوان و تقارن ابروهای شما، تصمیم خواهد گرفت که چه مقدار  چربی پوست ، عضله و یا پوست را بردارد.

بیمارانی که چشم خشکی دارند، معمولاً برای جلوگیری از قرار گرفتن بیشتر چشم در معرض هوا ، بافت کمتری از چربی پوست آن ها برداشته خواهد شد.

جراح شما همچنین ممکن است از لیزر دی اکسید کربن (CO2) استفاده کند تا با تجدید مجدد پوست و از بین بردن سایر چین و چروک های باقی مانده در ناحیه پلک و ابرو ، روش را بهبود ببخشد.

در مواردی که ابروها نیز افتادگی دارند ، ممکن است عمل بالا بردن ابروها نیز مناسب باشد. این روش که لیفت ابرو نامیده می شود شامل ایجاد برش در پوست سر و سفت شدن پوست برای بلند کردن ابروها است

ریکاوری بلفاروپلاستی

پس از انجام عمل لیفت چشم ، از پماد موضعی آنتی بیوتیک استفاده می شود. چشم بند به ندرت لازم است.

در روز اول ، شما باید هر ساعت ، بسته های یح  را بطور همزمان و حدود 10 تا 15 دقیقه روی چشم خود بمالید. یخ تورم را کاهش داده و کبودی را به حداقل می رساند.. در روز دوم ، بسته های یخ را هر چند ساعت حدوداً 10 تا 15 مجددا استفاده کنید.

پس از 48 ساعت ، از کمپرس گرم برای افزایش سرعت بهبودی استفاده کنید.

پزشک چشم در صورت لزوم به شما توصیه می کند که چه داروهای ضد دردی مصرف کنید. بیشتر افراد فقط به داروهای تسکین دهنده درد بدون نسخه احتیاج دارند.

در دوره بهبودی، انتظار مقداری درد و ناراحتی را داشته باشید. اما اگر درد شدید است یا تغییراتی در بیناییتان رخ می دهد ، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.