درمان آکنه در دوران بارداری

درمان آکنه در دوران بارداری

به گزارش اینسایدر، متخصصان پوست اعتقاد دارند که ایجاد آکنه در دوران بارداری با علت جوش های زمان نوجوانی مطابقت دارد” هورمون ها، بویژه نوعی از هورمون به نام آندروژن.

هورمون های آندروژن در زمان بلوغ تولید می شوند که محیطی مناسب برای باکتری عامل ایجاد آکنه ایجاد می کنند.

اینکه در حال جوش زدن هستید به معنی باردار شدن نیست. دلایل زیاد دیگری وجود دارد که به خاطر آن احتمالا صورتتان جوش می زند. در واقع، اکنه را نباید بعنوان نشانه ای باردار شدن دانست.

اما اگر باردار هستید و شروع به درآوردن آکنه در صورت هستید، در این مطلب به نکاتی درباره آن خواهیم پرداخت.

آکنه حاملگی در هر زمانی می تواند آغاز شود

از آنجایی که سطح آندروژن، و تولید چربی در دوران بارداری افزایش می یابد، احتمال ایجاد آکنه نیز بیشتر می شود. اما برای سه ماهه سوم بارداری باید آماده شوید، در آن زمان سطح آندروژن به شدت افزایش پیدا می کند و آکنه وضعیت بدی خواهد داشت.

آندروژن به دهانه رحم برای وضع حمل کمک می کند و به همین دلیل است که در ماه های آخر بارداری افزایش پیدا می کند. شدت آکنه در دوران برداری میان افراد، متفاوت است.  در برخی از خانم ها تولید سبوم و چربی اضافی متعادل تر خواهد بود. اما برای برخی دیگر، بویژه کسانی که در دوران نوجوانی آکنه زده باشند، احتمال اینکه در دوران بارداری آکنه بزنند بسیار بیشتر است.

در مطالعه ای که در سال 2017 توسط ژونال پوست، ونرولوژی و زمینه های مرتبط، منتشر شد، 90درصد از شرکت کنندگانی که در دوران بارداری آکنه داشتند، قبل از بارداری نیز تجربه آن را داشته اند.

به علاوه آندروژن، عوامل دیگری نیز وجود دارند که احتمال ابتلا به آکنه در دوران بارداری را افزایش می دهند. سیستم ایمنی بدن در مقابله با آکنه نقش مهمی دارد و در طول بارداری، سیستم ایمنی بدن خانم ها دائما در حال تغییر است که می تواند در ایجاد آکنه سهم داشته باشد.

به علاوه، اگر خانم باردار، استرس بیش از حد داشته باشد می تواند سطح هورمون های استرس را افزایش دهد که منجر به زدن جوش یا بدتر شدن وضعیت آکنه فعلی شود.

چطور آکنه بارداری را درمان کنیم

اگر به دنبال درمان آکنه در دوران بارداری هستید باید با پزشک خود مشورت کنید. زیرا بسیاری از محصولات درمانی آکنه حاوی مواد شیمیایی هستند که احتمال دارد جذب بدن شوند و به جنین آسیب وارد کنند.

برخی از جایگزین های ایمن تر به شرح زیر هستند:

شست و شو دهنده های سولفوری، که به تسکین پوست ملتهب کمک می کنند

آنتیبیوتیک هایی مثل کلیندامایسین، می توانند باکتری عامل آکنه را بکشند

آزلاییک اسید، یک اسید ضد التهاب که تورم و قرمزی پوست را کاهش می دهد

اما مجدد تاکید می شود قبل از هر اقدامی، بویژه در رابطه با پوست حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.