لیزر؛ بهترین روش درمانی عروق واریسی با کم‌ترین عوارض

لیزر؛ بهترین روش درمانی عروق واریسی با کم‌ترین عوارض

از آنجایی که برای مدت زیادی، می نشینیم یا ایستاده‌ایم  باعث می شویم که رگ های پا بسیار سخت تر از هر قسمت دیگر بدن کار کنند.

عروق  واریسی بزرگ ، رگ های متورم است که اغلب به رنگ بنفش آبی یا تیره ظاهر می شوند. آنها هنگامی اتفاق می افتد که دریچه های معیوب در رگ ها اجازه می دهند خون در جهت اشتباه جریان یابد

تصور می شود بیش از 23 درصد از کل بزرگسالان تحت تأثیر رگهای واریسی قرار دارند. تقریباً از هر 4 فرد بالغ در آمریکا یک نفر از عروق واریسی رنج می بردو از هر چهار بیمار مبتلا به واریس ، اگر درمان نشود، عوارض جدی به همراه دارد.

در موارد شدید ، واریس ممکن است دچار پارگی شود ، یا به زخم واریس روی پوست مبتلا شود.

عروق واریسی چیست؟ و چه کسانی در معرض خطر هستند؟

اینها عروق سطحی بزرگ و مترومی هستند که در زیر پوست در پاها یا ران های افرادی که مشاغلی دارند که نیاز به ایستادگی طولانی دارند ایجاد می‌شوند.  افرادی معلمان، پلیس، کارگران خطوط مسافرتی، کارگران بخش خدمات ادارات  و خانه داری یا حتی فروشنده‌ها و شاگردان سوپر مارکت ها مستعد دچار شدن به این بیماری هستند.

خطر ابتلا به عروق واریسی در آقایان و خانمهای جوانی که خانواده هایشان سابقه واریس دارند، بیشتر است. بنابراین اگر پدر یا مادر شما بیمار مبتلا به واریس بوده اند ، احتمال دارد که شما نیز دچار نارسایی دریچه وریدی شوید که  منجر به واریس شود.

چه عواملی باعث ایجاد واریس می شود؟

عروق واریسی، بدون در نظر گرفتن علت ، بعلت ناسازگاری دریچه وریدی ایجاد می شود که اجازه می دهد خون از بالا به پایین ، یعنی از کشاله ران به پا جریان پیدا کند، به جای اینکه از به صورت عادی از پا به سمت بالا برود.

بنابراین خون در پاها راکد می شود ، فشار ورید افزایش می یابد ، رگ ها بزرگتر و پوست تیره تر می شود.

اگر درمان به موقع صورت نگیرد  ، منجر به لخته شدن رگها ، خونریزی از رگها و یا ایجاد زخم های غیر قابل بهبود پا خواهد شد.

براساس یک مطالعه جدید می گوید ، ، لیزر درمانی بهترین گزینه درمان واریس است.

محققان در این مطالعه 798 شرکت کننده را که دارای واریس بودند و از 11 نوامبر 2008 تا اکتبر 2012 در 11 مرکز جراحی عروق در انگلستان تحت معالجه قرار گرفتند ، مورد بررسی قرار دادند.

شرکت کنندگان تحت یکی از این سه نوع درمان قرار گرفتند: بستن رگها با لیزر ، تزریق دارو “کف” به داخل عروق یا برداشتن عروق از طریق جراحی.

محققان پس از گذشت شش ماه ، نتایج را با هم مقایسه کردند و به بررسی چگونگی عملکرد درمانها و میزان عوارض آنها پرداختند و همچنین اینکه نظر  شرکت کنندگان از تغییر در کیفیت زندگی خود بعد از زمان درمان را نیز بررسی کردند.

به گفته دکتر جولی بریتدن ، استاد جراحی عروقی در دانشگاه آبردین در اسکاتلند: “یافته های اصلی نشان داد كه لیزر درمانی بهترین گزینه برای واریس است.” “ما دریافتیم که هر سه درمان علائم مرتبط با واریس را کاهش می دهند ، اما عوارض بعد از درمان با لیزر کمتر است.

در لیزر درمانی ، از گرمای ناشی از انرژی لیزر برای مسدود کردن رگ های خونی معیوب استفاده می کند و جریان خون را سریعاً به رگهای سالم مجاور منحرف می کند.

درمان کف(فوم) شامل تزریق دارو به رگ خونی است. این داروها در هنگام مخلوط شدن با هوا باعث ضخیم شدن دیواره رگ می شوند و این نیز به مسدود جریان خون کمک می کند.

 

براساس یک مطالعه جدید، روش درمانی موسوف به کف نسبت به سایر روشها رگی که دارای دریچه‌های نشتی است را کاملا مسدود نمی کند که احتمال افزایش نیاز بیمار به درمان در اینده را افزایش می دهد.

 

در این مطالعه ، حدود 1 درصد از بیمارانی که تحت لیزر تحت درمان قرار گرفتند ، عوارضی از جمله بی حسی ، لک شدن پوست و بی حسی تجربه کردند. براساس این مطالعه ، حدود 6 درصد افرادی که تحت درمان با کف قرار گرفتند و 7 درصد از کسانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند ، دچار چنین عوارضی شدند.

محققان همچنین دریافتند که 83 درصد افرادی که تحت درمان با لیزر و 84.4 درصد از شرکت کنندگانی که تحت عمل جراحی قرار گرفتند ، عمل برداشت  ورید صافن بزرگ.موفقیت آمیز بوده است.  این تعداد به طور قابل توجهی بالاتر از 54.6 درصدی بودند که پس از درمان کف به چنین موفقیتی دست پیدا کرده بودند. سیاهرگ صافن بزرگ ، طولانی ترین رگ بدن در به طول پا جریان دارد..

به گفته دکتر کوین مک مولن ، جراح عروق بیمارستان اوکلاهما لیزر به دلیل میزان موفقیت بیشتر با کمترین عوارض ، نسبت به  عمل جراحی یا فوم ترجیح داده می شود. ”

لیزر درمانی بهتر از کف روی رگهای بزرگتر عمل می کند ، زیرا میزان موفقیت در درمان های کف با افزایش اندازه ورید کاهش می یابد.

درمان عروق واریسی فقط به دلایل زیبایی انجام نمی شود افراد مبتلا به واریس اغلب از درد و ناراحتی رنج می برند.” “این بیماری همچنین می تواند باعث تورم مچ پا ، تغییرات پوستی و گاهی ایجاد زخم شود.”

هم زنان و هم مردان می‌توانند به واریس دچار شوند. این بیماری در زنان باردار ، بیماران مسن تر ، افراد دارای اضافه وزن و کسانی که مدت طولانی می ایستند شایع تر است. همچنین در افرادی که سابقه خانوادگی واریس دارند بیشتر شیوع دارد.

به گفته مؤسسه ملی بهداشت انگلیس، افراد نمی توانند از ایجاد واریس جلوگیری کنند ، اما ممکن است بتوانند شکل گیری آنها را به تاخیر بیاندازند یا مانع از وخیم تر شدن رگ های واریس شوند.

این سازمان توصیه می کند که افراد از ایستادن یا نشستن برای مدت طولانی بدون استراحت خودداری کنند. هنگام نشستن پاهایتان را روی هم نیندازید  و هنگام نشستن ، استراحت یا خوابیدن ، پاهای خود را بلند نکنید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.