لیزر کیوسوییچ

لیزر کیوسوییچ

از زمانی که جراحی لیزر برای اولین بار برای برداشتن خال کوبی در سال 1962 مورد استفاده قرار گرفت ، این ابزار در لیست بسیاری از برنامه های کاربردی پزشکی حضور پیدا کرد. در مواد آرایشی ، از لیزر برای از بین بردن لکه های تیره ناخواسته ، رگ های کوچک واریس ، مو و خال کوبی استفاده شده است.

قبل از اینکه لیزر کیوسوییچ در اواخر دهه 1980 به بازار بیاید ، درمانهای لیزر صرفاً با لیزرهای موج مداوم انجام می شدند. این لیزرها به عمل فتوترمال یا سوزاندن ، برای تجزیه بافت یا رنگدانه های هدفمند متکی هستند.

با این حال ، فوتوترمال ها عملکردی “کند” دارند و زمان بیشتری را برای بازتاب و پراکندگی نور لیزر – اغلب به بافت اطراف می دهد. این امر به عنوان هدفگذاری “غیر انتخابی” شناخته می شود و منجر به آسیب ناخواسته به بافت اطراف می شود ، که خود را به عنوان جای زخم روی پوست و تغییر رنگ پوست نشان می دهد.

لیزر کیوسوییچ برای از بین بردن لکه های قهوه ای ناخواسته ، لک‌های خورشید یا خال کوبی از پوست شما استفاده می شود. پالس انرژی لیزر که د میلیاردها در ثانیه است ، رنگدانه را در پوست آزاد می کند تا بتواند به طور طبیعی مجدداً جذب و دفع شود.

لیزر کیوسوییچ برای افرادی که دارای لکه های رنگی  بزرگ یا کوچک باشند و می خواند آن ها را حذف کنند، مناسب است. تأکید می شود که این بهترین روش درمانی برای از بین بردن تعداد محدودی از لکه ها است.  لیزر کیوسوییچ در برابر لکه های آفتاب روی قفسه سینه ، بازوها یا پاها نیز موثر است.

لیزر Q-switched برای خانمهای باردار یا بیمارانی که طی شش ماه گذشته Accutane مصرف کرده اند ، مناسب نیست. افراد دارای سابقه ابتلا تبخال  ، تا زمانی که درمان نشوند ، نباید این عمل را انجام دهند.

لیزر کیوسوییچ چگونه انجام می شود؟

لیزر کیوسوییچ برای از بین بردن لکه های قهوه ای ناخواسته ، لکه های خورشیدزدگی یا خال کوبی از پوست شما استفاده می شود. پالس انرژی لیزر که میلیاردها در ثانیه است ، رنگدانه را در پوست آزاد می کند تا بتواند به طور طبیعی مجدداً جذب و دفع شود.

انرژی لیزر مانند بسیاری از نقاط داغ روی پوست شما احساس می شود. احساس ناراحتی با ایجاد یک جریان هوای سرد به نقاط مختلف در طول درمان بسیار کاهش می یابد (اما برطرف نمی شود). برداشتن خال کوبی بدون بی حسی بسیار دردناک است ، بنابراین همیشه قبل از برداشتن خال کوبی ناحیه مورد نظر بیحس می‌شود.

چه مزایایی را می توان انتظار داشت؟

یک جلسه درمان معمولاً بیش از 75 تا 100٪ از نقاط قهوه ای را از بین می برد. برای خنثی کردن کامل رنگ ، ممکن است نیاز به جلسه دوم درمانی یا در موارد نادر ، جلسه سومی نیاز باشد.

خطرات و عوارض جانبی

هنگامی که کک و مک از بین برود و پوست بهبود یابد ممکن است ممکن یک لکه قرمز یا قهوه ای ظاهر شود. اگرچه این لکه جدید جدید موقتی است و معمولاً به خودی خود از بین می رود ، اما در صورت ادامه آن قابل درمان است. ایجاد عفونت و  زخم نادر هستند. مراقبت مناسب از پوست و پرهیز از قرار گرفتن در معرض آفتاب از اهمیت بسیاری برخوردار است.

قبل از درمان ریسک های احتمالی و عوارض جانبی با شما صحبت خواهد شد.

بعد از درمان چه اتفاقی می افتد؟

اگر ناحیه تحت درمان صورت باشد، حتما درباره سابقه تبخال پزشک خود را در جریان قرار دهید زیرا انرژی لیزر ویروس را فعال می کند. آگاه باشید که ظرف دو روز تا دو هفته بعد از عمل، روی صورتتان پوسته ایجاد می شود.

توصیه می‌شود این موارد را با وازلین ساده یا ژله نفتی درمان کنید و تا زمان بهبودی، آنها را با بانداژ پوشانید.  زیرا این کارسرعت بهبودی را تسریع می کند. اگرچه می توانید در مناطق تحت درمان از آرایش استفاده کنید، اما پوشاندن آن با آرایش دشوار است.

شما برای چند دقیقه یا تا چند ساعت در ناحیه تحت درمان احساس سوزش می کنید. لکه ها قرمز می شوند و پوسته‌ای را تشکیل می دهند که باید برای بهبودی بهتر پوشانده شود. پوسته بسته به موقعیت مکانی و اینکه چقدر از آن مراقبت می کنید ، در 3 تا 14 روز بهبود می‌یابد.

آیا می توانیم این عمل را با سایر روش های درمانی ترکیب کنیم؟

بله ، اما در همان روزی که  در همان منطقه درمان از کیوسوییچ استفاده شده است نمی توان اقدامی کرد. این امر به این دلیل است که لیزر در حین درمان گرمای زیادی ایجاد می کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.