پی آر پی چیست؟

پی آر پی چیست؟

 از کمک به رشد مو تا درمان آرتروز

پلاسمای غنی از پلاکت یا به اختصار PRP، ماده ای است تزریقی که به درمان کمک می کند. پلاسما جزئی از خون شما است که حاوی فاکتور یا پروتئین های ویژه ای است که به لخته شدن خون کمک میکند. همچنین حاوی پروتئین هایی که باعث رشد سلول می شود. محققان پی آر پی را با جدا کردن پلاسما از خون و غلطت کردن آن تولید می کنند.

تزریق پی آر پی به بافت های آسیب دیده بدن شما را تحریک میکند تا سلول های سالم و جدیدی تولید و به درمان کمک کند. از آنجایی که فاکتورهای رشد بافت در تزریق رشد آماده غلیظ تر هستند، محققان عقیده دارند بافت بدن سریع تر درمان پیدا می کند.

هدف تزریق پی آر پی چیست؟

اصلاح مو: پزشکان پی آر پی را به جمجمه تزریق می کنند تا رشد مو را بهبود دهند و از ریختن آن جلوگیری کنند. براساس تحقیقات انجام شده، تزریق پی آر پی در درمان طاسی با الگوی مردانه موثراست.

آسیب‌های تاندون: تاندون ها، نوارهای بافت محکم و زخیمی هستند که ماهیچه ها را به استخوان متصل می کنند. بعد از اینکه تاندون آسیب ببیند درمان آن کند خواهد بود. پزشکان از تزریق پی آرپی برای درمان مشکلات مزمن تاندون مثل آرنج تنیس، تاندولیت پاشنه در مچ پا، زانوی بلوز یا دردهای تاندون پاتلا در زانو استفاده می کنند.

آسیب های حاد: پزشکان از تزریق پی آرپی، برای درمان آسیب های ورزشی حاد اقدام می کنند؛ مثل کشیدگی ماهیچه های همسترینگ یا رگ به رگ شدن زانو.

ترمیم بعد از عمل: گاهی اوقات پزشکان از تزریق پی آر پی بعد از عمل جرای برای ترمیم تاندون پاره یا رباط ها استفاده می کنند.

آرتروز: پزشکان پی آر پی را به زانوی افرادی که دچار آرتروز هستند نیز تزریق می کنند. یک مطالعه سال 2015 نشان می دهد که تزریق پی آر پی از تزریق اسید هیالورونیک برای درمان آرتروز مفیدتر بوده است.

چطور برای تزریق پی آر پی آماده شویم؟

پی آر پی از چند طریق مختلف تزریق می شود. برای مثال گاهی اوقات  محلول لیدوکائین بی حسی موضعی قبل از تزریق به پوست سر شما تزریق می شود. برای این امر لازم است که زود هنگام به جلسه درمانی برسید.

در زمان های دیگر، برای کاهش ناراحتی یک بی حسی موضعی با پی ار پی ترکیب می شود تا احساس درد کاهش یابد. بعضی اوقات، پزشکتان پی آری پی را در طی یک جراحی تزریق میکند. در این مورد، آمادگی تزریق پی آر پی  شامل دستورات پیش از عمل پزشک خواهد بود.

زمان ریکاوری برای تزریق پی آر پی چیست؟

بعد از انجام تزریق پی آر پی، احتمالا پزشکتان از شمامی خواهد تا محل مورد تاثیر را استراحت دهید. این توصیه ها بیشتر به آسیب مربوط هستند و به تزریق پی آر پی مربوط نیست. بیشتر افراد می توانند بعد از تزریق پی آر پی زندگی معمول خود را ادامه دهند.

از آنجایی که هدف پی آر پی بهبود درمان یا رشد است، ممکن است خیلی زود متوجه تاثیرات نشوید. به هر حال در هفته ها یا ماه های بعدی مشاهده خواهید کرد که محیط تحت درمان سریع تر بهبود می یابد و موی بیشتری رشد خواهد کرد.

چه کسانی می توانند پی آر پی انجام دهد؟

سنین بالای 18 سال

افراد دارای حجم پایین مو اما کاملا طاس نباشند

افرادی که سیگار و مشروب خیلی زیاد استفاده نمی کنند

افرادی که از رقیق کنند های خون استفاده نمی کنند

افرادی که از شرایط پزشکی وخیم رنج نمی برند

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.