کرونا ویرویس چیست؟ و اگر علائم آن را داشتیم چه کنیم؟

کرونا ویرویس چیست؟ و اگر علائم آن را داشتیم چه کنیم؟

علایمی که فرد مبتلا به ویروس کووید19 دارد چیست؟ چطور گسترش می یابد؟

کروناویروس چیست؟- بیماری که از ووهان چین گسترش پیدا کرد

کووید 19 توسط عضوی از خانواده کورنا ویروس ایجاد می شود که قبلا نمونه آن وجود نداشته است. مثل بقیه دیگر ویروس های کرونا، از حیوانات سرایت می کند. بسیاری از کسانی که در روزهای ابتدایی مبتلا شدند در مراکز غذاهای دریایی هوآنا در مرکز شهر ووهان مشغول به کار بودند.

علایمی که کرونا ویروس را ایجاد می کنند چه چیزهایی هستند؟

این ویروس می تواند باعث ذات الریه شود. کسانی که به کرونا مبتلا شده اند، گزارش شده است که از تب، سرفه، و مشکلات تنفسی رنج می برند. در موارد حاد، برخی از ارگان های بدن از کار می افتند. از آن جاییکه این ذات الریه ویروسی است، آنتی بیوتیک ها فایده ای ندارند. همچنین داروهای ضد ویروسی که برای درمان آنفلوآنزا استفاده می شوند نیز در کرونا کارایی ندارد.

در این بیماری، بهبود بیمار به قدرت سیستم ایمنی بستگی دارد. بسیاری از کسانی که براثر کرونا جان خود را از دست داده اند، پیشتر شرایط سلامتی مناسبی نداشتند.

اگر سرفه گرفتیم باید به دکتر مراجعه کنیم؟

براساس توصیه پزشکی، کسانی که از نواحی متاثر از کروناویروس سفر کرده اند، باید در داخل خانه بمانند و از ارتباط با دیگران جلوگیری کنند، درست مثل فردی که به آنفلوآنزا مبتلا شده است.  بهتر است خانه خارج نشوید با شماره تماس هایی که وزارت بهداشت در اختیار قرار داده تماس گرفته شود.

به گفته روابط عمومی وزارت بهداشت ایران اگر مردم درباره کرونا سوالی داشتند، می‌توانند با شماره تلفن ۱۹۰ داخلی شش تماس بگیرند و سوالات‌شان را از کارشناسان مربوطه بپرسند.

آیا ویروس از فردی به فرد دیگر منتقل می شود؟

کمیته بهداشت ملی چین تایید کرده است که این ویروس از فرد به فرد دیگری منتقل می شود و در همه جای جهان نیز چنین مواردی مشاهده شده است.

چند نفر تاکنون مبتلا شده اند؟

تا تاریخ 4 مارس، 3190 مرگ به صورت رسمی در کل جهان ثبت و میزان مبتلایان نیز 93 هزار نفر اعلام شده است. تاکنون هشتاد کشور جهان مردم به ویروس کووید 19 مبتلا شده اند.

میزان مرگ و میر در چین از 3000 نفر عبور کرده است. بیش از 80 هزار نفر در چین به ویروس مبتلا شده اند. کره شمالی در خارج از چین با حدود 4328 مبتلا، بیشترین تعداد مبتلایان را ثبت کرده است. بیش از 44 هزار نفر در چین بهبود کامل پیدا کرده اند.

آخرین آمارها در ایران نیز تا پانزدهم اسفند ماه نشان می دهد تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به  ۳۵۱۳ نفر افزایش یافته است و مجموع قربانیان ویروس کرونا در کشور به ۱۰۷ نفر رسیده است.

بنابرا اعلام وزارت بهداشت، موارد ابتلای قطعی به کرونا در استان تهران ۱۳۵۲ نفر اعلام شده است.

چرا کرونا از آنلفوآنزای معمولی بدتر است و متخصصان چقدر نگران هستند؟

میزان خطرناکی ویروس جدید کرونا هنوز مشخص نیست. میزان مرگ و میر حدود 2 درصد اعلام شده است. در مقایسه، میزان مرگ و میر در فصل آنلفوآنزا زیر یک درصد است و تخمین زده می شود سالانه حدود 400 هزار نفر را به کام مرگ می کشاند. سارس نرخ مرگی حدود 10 درصد داشت.

یک مورد دیگر که خیلی مشخص نیست این است که کروناویروس چقدر واگیردار است. یک تفاوت اصلی با آنفلوآنزا این است که برخلاف آنفلوآنزا  هیچ واکسنی برای کرونا وجود ندارد، این یعنی برای گروه های آسیب پذیر جامعه مثل سالمندان، افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند یا مشکلات سیستم ایمنی دارند خطرناک تر است.

شست و شوی دست ها، دوری از افرادی که سالم نیستند مهم است. یک گام منطقی این است که واکسن آنفلوآنزا بزنید.

سارس و مرس هر دو از خانواده های کرونا هستند که از حیوانات به انسان منتقل شدند. در سال 2002 سارس در 37 کشور جهان سرایت کرد و هشت هزار نفر را مبتلا و 750 نفر را کشت. مرس سخت تر از انسان به انسان منتقل می شود، اما مرگ و میر بالایی دارد، از 2500 نفری که به مرس مبتلا شده بودند، 35 درصد فوت کردند.

آیا شیوع بیماری همه گیر است و باید وحشت کنیم؟

خیر. همه گیری از نظر سازمان بهداشت جهانی، یعنی شیوع گسترده بیماری در سطح جهان.  شیوع بیماری در خارج از چین، نگران کننده است اما گستردگی آن غیر قابل انتظار نیست. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که کروناویروس جدید، یک وضعیت اورژانسی برای بهداشت عمومی است. مسائل اصلی این است که این ویروس چقدر در میان افراد قابل انتقال است و چه میزانی به شدت بیمار می شوند و کارشان به بیمارستان می کشد. معمولا ویروس هایی که به سرعت شیوع پیدا می کنند، تاثیر چندانی ندارند. کروناویروس ظاهرا بیشترین آسیب را به قشر سالمند وارد می کند و کم ترین موارد در میان کودکان مشاهده شده است.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.