کلاژن کلید سلامتی پوست

کلاژن کلید سلامتی پوست

کلاژن دارای بیشترین پروتئین در بدن انسان است .

ماده اصلی بافت های متصل کننده اعضای بدن مانند تاندون، پوست، ماهیچه ها و رباط ها کلاژن است.

کلاژن کارکردهای فراوانی دارد؛ مانند تقویت ساختار پوست و تقویت استخوان ها.

در سال های اخیر، مکمل های کلاژن رایج شده اند. بیشتر آن ها هیدرولیز شده اند، یعنی کلاژن تجزیه می شود و جذب آن آسان تر می شود.

همچنین غذاهای متنوعی وجود دارند که باعث افزایش کلاژن می شوند. مصرف کلاژن می تواند دارای مزایای سلامتی متنوعی باشد؛ از کاهاش درد مفاصل تا بهبود سلامتی پوست .

به علاوه، این پروتئین طبیعی مسئول تقویت و الاسیته پوست است و باعث جوان نگه داشته شدن آن میشود. کلاژن همچنین از گردش سلول حمایت می کند که باعث میشود سلول های مرده پوست به صورت طبیعی پاک شوند.

با بالا رفتن سن، میزان کلاژن در بدن کاهش پیدا می کند. بعد از بلوغ؛ سالانه حدود 1 درصد از تولید کلاژن در بدن کاهش پیدا می کند. این امر در افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک ها موثر است. بعلاوه، سلول های پوست با افزایش سن، با سرعت کمتری تقسیم می شوند که باعث نازک شدن سطح بالای پوست و از بین رفتن رطوبت شود.

همچنین، عوامل سبک زندگی مانند بیش از حد قرار گرفتن در معرض اشعه های فرابنفش، سیگار کشیدن، استرس و آلودگی نیز در از بین رفتن سریع کلاژن موثر است. حتی غذایی که مصرف می کنیم تاثیر فراوانی روی پوست دارد. رژیم غذایی همراه با کربوهیدرات مثل شکر و نان سفید می تواند تجزیه کلاژن و از دست رفتن الاسیته پوست را افزایش دهد.

چطور می توان از کلاژن محافظت کرد و آن را افزایش داد؟

خوشبختانه، با اتخاذ مراقبت های پوستی مناسب می توان کلاژن کنونی بدن را حفظ و همچنین میزان تولید کلاژن در پوست را افزایش داد.

شش روشی که در این خصوص ثابت شده اند به شرح زیر است:

هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید

خورشید یک عامل مهم در پیری است. تجزیه فیبرهای کلاژن را افزایش می دهد که منجر به ایجاد چروک خواهد شد. پیشنهاد می شود هر روز از ضد افتاب با spf 30 برای حفاظت از پوست استفاده شود.

رتینول را به مراقبت های روزانه پوستتان اضافه کنید

رتینول های رایج و رتینول هایی که ثابت شده است با تحریک افزایش کلاژن در لایه های عمیق پوست، ظاهر پوستی که پیر شده را بهبود می بخشند. اگر باردار هستید یا پوست خیلی حساسی دارد، جایگزین های جدیدی برای رتینول وجود دارد، مثل باکوچیول که امن و موثر هستند. همچنین رتینوئیدها به تسهیل چرخش سلول پوست کمک می کنند و بافت پوست را بهبود می بخشند. پیشنهاد میشود از آن شب ها استفاده شود تا بهترین نتیجه را بدهد.

روی کرم های پپتید مناسب سرمایه گذاری کنید

انواع سرم و کرم پپتید وجود دارد که کلاژن و الاستین پوست را افزایش و باعث تقویت و استحکام پوست می شود. ویتامین و سی و دیگر آنتی اکسیدان ها، می توانند در برابر آسیب اکسیداتیو رادیکال آزاد مقاومت کنند، رادیکل های آزاد یکی از عوامل اصلی موثر در کاهش کلاژن هستند. از این کرم ها هر روز صبح قبل از طلوع آفتاب استفاده کنید.

به هیداراتاسیون سلام کنید

هیدراتاسیون( رساندن آب به بدن) نقش بسیار مهمی در تولید و ساخت کلاژن دارد. وقتی آب کافی به پوست نرسد، خشک می شود و کلاژن نمی تواند خود را ترمیم کند. همچنین بدن برای تولید کلاژن به ویتامین سی نیاز دارد.

غذای مناسب بخورید

به غذاهای حاوی ویتامین سی غنی، بچسبید، مرکبات،  میوه های توتی، بوروکی، فلفل دلمه ای، سفیده تخم مرغ.  منابع غذایی دیگر که حاوی کلاژن قوی هستند شامل ماهی  و آب گوشت است. از آنجایی که کلاژن در بافت های اتصالی مثل ماهیچه ها متمرکز است، گوشتی که شامل بافت اتصالی یا ماهیچه یکی از بهترین منابع کلاژن است.

اگر سبزی خوار هستید، سراغ غذاهایی مثل سویا عدس و دانه چیا بروید تا تمام آمینواسیدهای لازم برای جذب کلاژن را بدست بیاورید.

به پزشک مراجعه کنید

از روش هایی مثل لایه برداری های شیمیایی، لیزرهای بازسازی سطح پوست استفاده کنید. حتی میکرونیدلینگ و تزریق با پلاسمای غنی از پلاکت هم می تواند به ایجاد کلاژن در پوست کمک کند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.