کمبود خواب بدترین کابوس برای پوست است

کمبود خواب بدترین کابوس برای پوست است

چرا وقتی خسته هستید چهره تان خسته به نظر می رسد؟

همه می دانند که یک چهره خسته چگونه به نظر می رسد. پلک های آویزان، دایره های سیاه زیر چشم، صورت رنگ پریده گوشه های دهان چروکیده، چروک ها و خطوط نازک- اینها سرنخ هایی بود که گروهی از داوطلبان در یک مصاحبه در رابطه با خستگی به آن اشاره کرده بودند. ده تصویر به داوطلبان نشاده داده شده بود، تصاویری از افرادی که استراحت کافی داشتند و افرادی که با کمبود خواب مواجه بودند. داوطلبان می توانستند با میزان قابل قبولی از اطمینان، سطح خستگی افراد را طریق عکس ها تشخیص دهند.

البته این یک سورپرایز نیست که کمبود خواب تاثیر شگرفی روی صورت دارد. خواب مهم ترین رفتار ما است. رفتاری که بیشترین وقت ما را می گیرد و مسئول ایجاد تعادل داخلی است. و پوست بزرگ ترین ارگان بدن انسان است، پس زمانی که خواب به هم می ریزد، قطعا پوست هم متاثر می شود.

همانطور که جوامع این روزها از بی خوابی رنج می برند، از هر سه فرد بالغ یک نفر هفت ساعت خواب پیشنهاد شده را در طول روز ندارد. محققان در حال تحقیق روی این موضوع هستند که واقعا کم خوابی چه تاثیری روی پوست دارد.

یک مطالعه کره ای در سال 2017 شرایط پوست 24 زن سالم در دو موقعیت را مورد ارزیابی قرار داد:

بعد از یک شب خواب نرمال و یکی هم بعد از اینکه داوطلبان یک 24 ساعت نخوابیدند. در زنانی که کمبود خواب داشتند، پوست رطوبت کمی داشت و در قسمت های اطراف چشم و گونه از دست رفتگی آب زیادی قابل مشاهده بود. محققان دریافتند که لایه سطحی پوست که باید پوست را مرطوب نگه دارد دچار نقص شده بود. پوست صورت الاسیته کمتری داشت و  مستعد پوسته پوسته شدن و تغییراتی که منجر به کم آبی می شوند  بود. منافذ نیز بزرگ تر به نظر می رسیدند که محققان نتیجه گرفتند به خاطر سفت شدن پوست بوده است که منافذ را بزرگ تر می کند. محققین همچنین دریافتند که گردش خون پوست زیر چشم کاهش یافته است.

نتایج این مطالعه، برخی از ویژگی های یک پوست خسته را نمایش می دهد. کم شدن آب پوست منجر به افزایش خطوط و چروک در صورت می شود. کاهش جریان خون در رنگ پریدگی و دایره های سیاه زیر چشم تاثیر گذار است.

به گفته پروفسور، مارک اندروز متخصص فیزیولوژی، یکی دیگر از ویژگی های بی خوابی و تاثیر آن روی صورت، پلک های آویزان است. ماهیچه های پلک های تحتانی مثل هر ماهیچه دیگر در بدن خسته می شوند، و بعد از چندین ساعت استفاده مکرر، سنگین و آویزان می شوند.

بدترین کابوس برای پوست شما: بی خوابی و استرس

تاثیر بی خوابی را نمی توان از استرس جدا کرد. همانطور که این مطالعه نشان می دهد، بی خوابی می تواند کاملا استرس آور باشد، بنابراین، تغییراتی که در پوست افراد مشاهده شد به خاطر استرس هم می تواند باشد. در واقع، رابطه میان خواب و استرس دو طرفه است، چون مردم در شرایط استرس زایی زندگی می کنند و بنابراین مستعد کم خوابی هستند.

در حالیکه یک شب بی خوابی می تواند تاثیر قابل توجهی روی ظاهر صورت شما داشته باشد، بی خوابی مزمن و استرس می تواند منجر به تغییرات بسیار گسترده تری شود. مکانیزم دقیق پشت این تغییرات هنوز کاملا مشخص نشده است، اما مطالعات نشان می دهد که شامل چند سیستم در بدن می شود.

همانطور که خواب نقش مهمی در سیستم دفاعی بدن ایجاد می کند، کم بود آن حتی برای یک شب می تواند باعث کاهش واکنش دفاعی بدن شود. کمبود بلند مدت خواب، روی تولید کلاژن تاثیر دارد. وقتی که میزان کلاژن کاهش یابد، پوست دوام و الاسیته خود را از دست می دهد که منجر به ایجاد چین و چروک می شود.

استرس و کم خوابی هر دویشان منجر به تغییر در تولید برخی هورمون ها مثل کورتیزول می شوند. شواهدی وجود دارد که کمبود خواب منجر به افزایش سطح کورتیزول می شود، عدم توازن هورمونی تورم پوست را افزایش می دهد و روی لایه سطحی پوست تاثیر دارد. سطح افزایش یافته کورتیزول  با شرایط پوستی مثل آکنه و پیری زودرس در ارتباط است.

می دانیم که خواب برای ترمیم اندام های بدن نیاز است. یکی از کارهایی که می کند این است که رادیکال های آزادی که در طول روز ایجاد شده اند را پاک میکند. رادیکال های آزاد زمانی ایجاد می شوند که اکسیژن بدن به اتم هایی تجزیه میشود که حاوی الکترون های جفت نشده است. از آنجایی که الکترون ها تمایل به جفت بودن دارند، این اتم به دنبال اتمهایی میگردد که با آن ها جفت شود. این روند، که می تواند سلول های بدن را ویران کند، است استرس اکسیداتیو نامیده می شود و با پیری پوست در ارتباط است. بدون خواب کافی، رادیکال های آزاد افزایش می یابند و به این پروسه ویررانگر ادامه می دهند.

کمخوابی و استرس تنها باعث ایجاد مشکلات زیبایی نمی شوند، بلکه با بیماری های پوستی مثل پسوریازیس و اگزما در ارتباط هستند.

در حالیکه کمخوابی شرایط پوستی را بدتر می کند، منجر به استرس روانی و مشکلات خواب بیشتر می شود.

در ارتباط با پیری پوست زودرس، پیشگیری مهم ترین کلید است

اگر فقط یک شب بد خوابی دارید، راه حل آن استفاده از مرطوب کننده ها و آنتی اکسیدان ها معمول است. مثل ویتامین سی و ضد آفتاب. اما وقتی پای استرس و کمبود خواب مزمن به وسط می آید، ماجرا پیچیده می شود. براساس مطالعات، هیچ روش درمانی ثابت شده ای برای معکوس کردن روند پیری صورت که به خاطر کمبود خواب و استرس پدیدار شده وجود ندارد. بنابراین بهترین راه حل پیشگیری است.

برای کسانی که استرس زیادی دارند و از مشکلات جدی کمخوابی رنج می برند متخصصان تغییر سبک زندگی را پیشنهاد داده اند.

ورزش با برنامه ویژه روزانه، تمرین ریلکسیشن تنفسی، مدیتیشن، انجام یوگا کارهایی است که می توانند کمک کنند. برای بهبود خواب، پیشنهاد می شود که عادات خواب سالم روتین داشته باشید. همه می دانیم که برای بهتر کردن وضعیت خوابمان چه کار باید انجام دهیم، اما تعداد کمی از ما هستند که عمل می کنند؛ مثل انجام ندادن کارهای استرس آور در شب، نبردن تبلت و گوشی در تخت خواب، نخوردن غذای سنگین در شب، خاموش کردن وسایل الکترونیکی دو ساعت قبل از خواب.

این اقدامات برای سلامتی به صورت کلی مفید هستند، زیرا تاثیر استرس و کمبود خواب فراتر از پوست است. استرس فقط روی پوست تاثیر نمی گذارد، می تواند مشکلات قلبی و عروقی ، دیابت ، میگرن ، تشنج ایجاد کند.

داشتن صورت خسته، عواقب اجتماعی بدی هم دارد. تحقیقات زیادی رو تاثیر چهره در ملاقات اول افراد انجام شده است که می تواند روی درک افراد از شما تاثیرگذار باشد. اگر کسی خسته به نظر برسد، می تواند روی سلامتی و ظاهر دیگران نیز تاثیر گذار باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.